Właściwej diety warto uczyć już dzieci

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że czego dziecko nauczy się w dzieciństwie, to będzie towarzyszyło mu przez całe życie. Dlatego też, już od najmłodszych lat, warto wpajać dzieciom, jak ważne jest prawidłowe odżywianie, jak ważna jest systematyczna aktywność fizyczna. Jeśli nauczymy dziecko, aby w ramach przekąski sięgało po warzywa, to istnieje spora szansa na to, że również w dorosłym życiu, będzie tak postępowało.

Bądźmy przykładem

Przede wszystkim pamiętajmy, że dla dzieci najważniejsze jest to co widzą. Jeśli powtarzamy im, jak ważne są owoce, ale jednocześnie sami jako przekąski sięgamy po słodkiego batonika, to możemy być pewni, że również w życiu naszych dzieci będą przeważały słodycze. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy na swoim przykładzie pokazywali jak ważna jest zdrowa dieta.

Aby dzieci widziały, że sięgamy po to co zdrowe i co dostarcza naszemu organizmowi wartościowych kalorii. Jednocześnie też, powinniśmy pokazywać, że czysta woda jest lepsza od słodzonych soków, a częste i małe posiłki lepsze, od jednego wielkiego zjadanego raz dziennie. Im więcej takich pozytywnych elementów będzie w naszym życiu, tym łatwiej naszemu dziecku przyjdzie trzymanie właściwej i zdrowej diety również w dorosłym życiu. Nie będzie miało znaczenia to, jak bardzo będzie zapracowane, możemy być pewni, że nawet wówczas będzie ono sięgało po zdrowe przekąski, a nie słodkie zapychacze.

Nie zapominajmy o ruchu

Oczywiście zdrowia dieta jest bardzo ważna i już od małego powinniśmy uczyć dzieci, co warto jeść, a na co można sobie pozwolić jedynie od czasu do czasu. Jednak pamiętajmy w tym wszystkim, aby pokazać dziecku, że nie tylko sama dieta jest ważna, ale również systematyczny ruch.

Zabierajmy dzieci na spacer, rower czy na rolki. Grajmy z nim w piłkę albo idźmy na basen. Pokażmy, że codzienny ruch jest bardzo ważny. Nie tylko pozwala nam utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale również sprawia, że nasze samopoczucie jest znacznie lepsze, a więc i psychika lepiej działa. Jeśli przyzwyczaimy dziecko od małego do aktywnego spędzania czasu, to możemy być pewni, że będzie to procentowało również w przyszłości. Warto zobaczyć jakie są propozycje, aby zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania.

Duże znaczenie może mieć tutaj fakt, czy dopuścimy dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. Bo nauka odpowiedniego odżywiania, to nie tylko podawanie dziecku gotowych dań, ale również pozwalanie, aby samodzielnie je przygotowywało.