„Muscle cars” jako symbol

Patrząc na motoryzację rodem ze Stanów Zjednoczonych można zwracać uwagę na różne charakterystyczne elementy. Zalicza się do nich z pewnością specyficzna forma jaką Amerykanie nadali niektórym swoim pojazdom. Dotyczy to przede wszystkim marek adresowanych w pierwszej kolejności do odbiorców w swojej ojczyźnie.

Swoistym symbolem tamtejszego podejścia do designu samochodów są kultowe w pewnych kręgach muscle cars. To maszyny o wyjątkowej linii nadwozia, które cechuje masywność i nieco ciężki wygląd. Rzeczywiście mamy wrażenie, że te auta są umięśnione.

Ten niezwykły efekt zauroczył również konsumentów spoza USA, dlatego w pewnym momencie pojawił się pomysł, aby modele tego rodzaju sprowadzić także do Europy. Oprócz specyficznego wyglądu drugą istotną cechą muscle cars są wysokie osiągi. Pod maską kryją się bowiem potężne silniki, które pozwalają na rozwijanie zawrotnych prędkości.

Pasuje to do realiów amerykańskich, gdzie na długich i prostych autostradach można zaszaleć z tempem jazdy – szczególnie w mało uczęszczanych okolicach.