Krótka historia książek

Historia książek w dość pośredni sposób sięga aż starożytności. To właśnie wtedy zaczęto opracowywać pierwsze sposoby zapisywania myśli i potrzebnych informacji. Wiele lat musiało upłynąć, zanim powstały książki w takiej formie, w jakiej znamy je współcześnie. Warto pamiętać, że na przestrzeni lat zmieniała się również wartość i znaczenie książek. Obrazowo często wspomina się o księgach, których cena była równa wartości całej wsi.

Nic dziwnego, skoro jej strony musiały być zapisywane ręcznie. Co więcej, czytanie lub posiadanie książek symbolizowało dawniej przynależność do wyższych klas społecznych. Nie tylko ze względu na ich cenę, ale również przez to, że dawniej tylko inteligencja i kler posiadały zdolność czytania. Dziś, wiele lat po znamiennym dla historii piśmiennictwa wynalezieniu druku, książki stały się znacznie bardziej powszechne i ogólnodostępne. Z pewnością mają wielu zwolenników, jednak nie da się ukryć, że istnieją także szerokie grupy społeczne, wśród których czytanie nie jest uznawane za ciekawą rozrywkę.

Nic dziwnego, tak jak w przypadku każdego innego hobby, jedni mogą być do niego bardziej przychylnie nastawieni, a inni mniej.

Close