Fotografuj z pomysłem

Chwile inspiracji są zawsze ważne, gdy mowa o tworzeniu sztuki. Fotografia, jako forma artystycznego wyrazu, również nie może się obejść bez pewnego rodzaju natchnienia. Jedną z najciekawszych jest fotografia portretowa poznań.

Niestety to ostatnie słowo może wprowadzić masę zamieszania i zepchnąć początkującego fotografa na niewłaściwe tory. Nieważne bowiem czy robisz zdjęcia, komponujesz muzykę lub piszesz wiersze – sama „wena” to za mało.

Ba, uczucie artystycznego uniesienia może być nawet zwodnicze. W chwili pełnej ekstazy łatwo stworzyć arcydzieło, które następnego dnia okaże się po prostu nietrafionym pomysłem.

Po takiej przygodzie z pewnością będziesz miał ochotę odłożyć aparat przynajmniej na kilka dni. Aby uniknąć podobnych rozczarowań, warto pamiętać, że poza chwilami natchnienia liczą się również konkrety – takie, jak temat zdjęcia czy jego kompozycja.

Każda dobra fotografia jest „o czymś”. Nie jest po prostu efektem „pstrykania” zdjęć pod wpływem chwili.

Nawet jeśli genialne zdjęcie powstało szybko, to najprawdopodobniej dlatego, że fotograf ma już wprawę i potrafił szybko ocenić sytuację. Nawet w chwili największej inspiracji warto zachować odrobinę chłodnego, zdrowego rozsądku i trzymać się konkretnego pomysłu na zdjęcie.

Co może być taką ideą? Może to być zmęczony osoba biegnąca na tramwaj, wróbel na kablach telefonicznych czy zabytkowe auto w centrum miasta. Ważne, by pokreślić to, co jest godne podkreślenia i przykuć uwagę widza do ciekawego motywu, który urzekł nas, gdy trzymaliśmy w ręku aparat.