Europa stawia na elegancję

Co w sposób zasadniczy wyróżnia samochody projektowane i produkowane w Europie? Oczywiście poza takim, a nie innym pochodzeniem? Musimy w tym momencie odwołać się do pewnych wzorców estetycznych, jakie obowiązują na Starym Kontynencie. Wszak tutaj, jak nigdzie indziej na świecie, miłujemy harmonijność i dobry smak.

Widać to w klasycznych rzeźbach, w malarstwie, w architekturze. Dlaczego zatem te wzorce nie miały się przenieść na sferę motoryzacji? Tak naprawdę było to tylko kwestią czasu, choć nie od razu dało się zauważyć.

Na początku auta wytwarzane w Europie praktycznie niczym nie różniły się od tych, jakie produkowano w Stanach Zjednoczonych. Wzorce przemysłowe były podobne, bo i techniczne możliwości kreowania form i kształtów były poważnie ograniczone.

Dopiero z czasem, wraz z udoskonaleniem linii produkcyjnych, zaczęto wdrażać artystyczne projekty nadwozi. Obecnie auta europejskie nawiązują w czytelny sposób do tutejszego kodu kulturowego, stawiając na łagodną formę i funkcjonalność.

Close